A – akceptuj swoje myśli i uczucia i bądź obecny

C – chwytaj ster i kieruj się ku wartościom

T – teraz działaj

 

Poddanie się ma nieskończoną ilość warstw. Poddanie się życiu oznacza akceptację życia, niezależnie od tego, co przynosi – radość, smutek, ekstazę lub ból. Ból zmienia się w cierpienie, kiedy nie ma w nim żadnego sensu. Gdy odnajdujemy sens i zrozumienie tego, dlaczego ból stał się częścią naszego życia, przestaje być cierpieniem. Kiedy matka rodzi, towarzyszy temu ogromny ból, ale wie, dlaczego to robi, więc nie jest to bezsensowne cierpienie. Towarzyszy temu celowość, która zmienia jej relację z nim. Z definicji ból jest przykry. Nie niesie przyjemności. Żyjemy w kulturze, gdzie mówi się nam, że powinniśmy być radośni i czuć się komfortowo przez cały czas, ale tak nie wyglądają życiowe realia. Poddanie się oznacza, że niezależnie od jakości naszego doświadczenia angażujemy się w nie. Odpuszczamy oczekiwaniom i otwieramy się na chwilę obecną, cokolwiek ona zawiera. Wkraczamy w nieznane bez przywiązania do wyniku.
Consciousness medicine Françoise Bourzat

Twoje życie nie jest kolejnym problemem czekającym na rozwiązanie. Życie należy przeżyć z taką przeszłością, jaką się miało, oraz z taką przyszłością, jakiej się pragnie.
Steven C. Hayes, twórca terapii ACT

Czy zdajesz sobie poniższe pytania?

Dlaczego tak trudno być Ci szczęśliwą?

Dlaczego twoje życie jest takie ciężkie?

Dlaczego tak bardzo cierpisz?

I co realnie możesz z tym zrobić?

Terapia akceptacji i zaangażowania (acceptance and commitment therapy, ACT) udziela właśnie głębokich odpowiedzi na te pytania, które mogą odmienić twoje życie.


ACT jest terapią behawioralną – chodzi w niej o podejmowanie działania, którym mają kierować wartości.  Podczas sesji badamy to, czym się kierujesz w życiu? Co tak naprawdę dla Ciebie się liczy? Za co chcesz być wspominany na swoim pogrzebie? ACT pozwala nawiązać kontakt z tym, co naprawdę ma znaczenie: z twoimi najskrytszymi pragnieniami dotyczącymi tego, kim chcesz być i co chcesz robić w tym krótkim czasie, jaki Ci został dany na naszej planecie. Podstawowe wartości pomagają Ci kierować zmianą zachowania, motywują do niej i ją inspirują. Działanie ma być świadome, podejmowane celowo, z pełną świadomością, otwartością na własne doświadczenie i pełnym zaangażowaniem we wszystko, co robisz.


Nazwa terapii ACT wywodzi się z podstawowego przesłania tej koncepcji, które brzmi: akceptuj to, co znajduje się poza twoja kontrolą, i angażuj się w działania, które wzbogacają twoje życie. Celem ACT jest pomóc Ci wieść bogate, pełne i znaczące życie. 

Głównym celem ACT jest optymalizacja naszego wewnętrznego potencjału. Uczy niezbędnych umiejętności psychologicznych, które mogą pomóc nam pokonać nasze bolesne myśli i emocje, a także pozwala nam uzyskać znaczący wgląd w to, co naprawdę dla nas ważne. ACT jest zorientowany na cel, zorientowany na rozwiązanie i postępuje zgodnie z systematycznym podejściem krok po kroku, pomagając klientom osiągnąć cel w życiu.

 

Kto może skorzystać z ACT?


Dzięki swojemu humanistycznemu podejściu ACT może pomóc ludziom w każdym wieku i niezależnie od ich pochodzenia. Niezależnie od tego, czy jest stosowany samodzielnie, czy w połączeniu z innymi formami psychoterapii, ACT działa wyjątkowo dobrze w przypadku:

 • Ludzi cierpiących na depresję, melancholię lub inne zaburzenia nastroju (Wilson, 1996).
 • Ludzi, którzy niedawno doświadczyli osobistej porażki, takiej jak utrata pracy, bankructwo, utrata bliskiej osoby, rozwód itp.
 • Pacjentów z takimi problemami  psychotycznymi jak omamy, zaburzenia afektywne i ciężka melancholia (Gaudiano i Herbert, 2006).
 • Osób z wątpliwościami i niską samooceną.
 • Ludzi doświadczających fobii społecznej, obsesji, barier komunikacyjnych, destrukcyjnych myśli i ograniczających przekonań (Twohig, Hayes i Masuda, 2006).
 • Specjalistów,  którzy szukają zmiany sposobu myślenia w celu zwiększenia wydajności w pracy.
 • Par, które walczą o odzyskanie równowagi w życiu małżeńskim/ partnerskim (Jacobson i Christensen, 1996).

Podstawową koncepcją ACT jest promowanie „elastyczności psychologicznej” i robi to poprzez przestrzeganie sześciu głównych zasad lub podstawowych procesów. Procesy te są ze sobą powiązane i często nakładają się na siebie. Wspólnie dążą do zwiększenia elastyczności umysłowej w danych zdolnościach i zwiększają naszą świadomość siebie i innych (Harris, 2006).

 

6 podstawowych procesów ACT


 1. Kontakt z chwilą obecną (bądź tu i teraz)

 

 1. Defuzja poznawcza (obserwuj swoje myśli)

 

 1. Akceptacja (otwórz się)

 

 1. Ja jako kontekst, koncepcja i proces (czysta świadomość)

 

 1. Wartości (rozpoznaj co jest ważne)

 

 1. Zaangażowanie i działanie (rób to, co należy)

 


Bibliografia:
Boone and Manning (2012): A study on ACT as a group therapy for managing depression and anxiety
Luoma, Hayes, and Walser (2007): Learning ACT
Harris (2008): The Happiness Trap. Boston
Harris (2018): Zrozumieć ACT. Sopot.
Hayes and Smith (2005): Get out of your mind and your life – The new acceptance and commitment therapy.
Hayes, Strosahl, and Wilson (2011): ACT as the process and practice of mindful change
Walser and Pistorello (2004): ACT in a group format – A practical guide
Yalom (2005): The theory and practice of ACT in psychotherapy
Eifert and Forsyth (2005) : Acceptance and commitment therapy for anxiety disorders: A practitioner’s treatment guide to using mindfulness, acceptance, and values-based behavior change strategies.