Jak działa terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)?

Jak działa terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)?

Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) zachęca ludzi do przejmowania kontroli nas własnymi myślami i uczuciami, a nie walki z nimi lub poczucia winy z ich powodu.

Na początku może się to wydawać mylące, ale ACT w połączeniu z terapią uważności oferuje klinicznie skuteczne leczenie. Ucieczka przed jakimkolwiek problemem tylko zwiększa odległość dzielącą nas od rozwiązania. Najłatwiejszym sposobem na rozwiązanie naszego problemu jest stawienie mu czoła. Lęk, depresja, uzależnienia i nadużywanie substancji mogą być skutecznie leczone dzięki ACT i terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT).

ACT rozwija elastyczność psychiczną i jest formą terapii behawioralnej, która łączy umiejętności uważności z praktyką samoakceptacji. W dążeniu do większej akceptacji twoich myśli i uczuć zaangażowanie odgrywa kluczową rolę. W przypadku ACT zobowiązujesz się stawić czoła problemowi, zamiast unikać stresu.

  • Wyobraź sobie, że angażujesz się w działania, które ułatwią ci  wyrażanie uczuć i nauczą jak sprostać każdemu wyzwaniu.
  • A jeśli możesz zaakceptować i pozwolić sobie na odczuwanie tego, co czujesz, nawet jeśli jest to negatywne? Jak się czujesz z taką perspektywą?

ACT jest skuteczny w wielu zaburzeniach psychicznych, a także jako podtrzymująca życie i inspirująca perspektywa samostanowienia.


Steven C. Hayes, profesor psychologii na University of Nevada, opracował ACT w 1986 roku (Harris, 2011). Jego praca rozpoczęła się od tego, jak język i myśl wpływają na nasze wewnętrzne doświadczenia i położyły podwaliny pod ACT.

Hayes nie zgodził się z tym, że cierpienia i bólu należy unikać i buforować, gdy tylko jest to możliwe. Widział cierpienie jako nieuniknioną i niezbędną część bycia człowiekiem, a także jako źródło spełnienia, gdy nie uciekamy od tego, co nas przeraża.

Steven Hayes przedstawia przekonujące argumenty na rzecz akceptacji i współczucia na podstawie własnych doświadczeń z bólem. Jego wykład TED na temat elastyczności psychicznej wyjaśnia podstawy jego psychologicznej eksploracji ACT.


Dowiedz się więcej. Zapraszam na bezpłatną konsultację do 30 minut przez zoom, skype, messenger lub telefon. Rezerwacja bezpłatnej konsultacji wstępnej do 30 minut  tutaj link do kalendarza rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.