Przebaczenie jest wyjątkową formą zadbania o Siebie

Przebaczenie jest wyjątkową formą zadbania o Siebie

 

Przebaczenie jest wyjątkową formą zadbania o Siebie, sposobem zapewnienia sobie i innym przestrzeni wokół naszych konfliktów i trudności.

Dawanie jest częścią przebaczenia. Kiedy dajemy, składamy ofiarę sobie i innym, tworząc gotowość do pogodzenia się z konfliktem i bólem, które podsycają nasz gniew, urazę i gorycz.

Chociaż potocznie wydaje się, że łatwiej jest być krytycznym wobec siebie – to w rzeczywistości łatwiej jest wybaczyć. Przebaczenie, jako forma odpuszczenia, stwarza przestrzeń do ustalenia destrukcyjnych nawyków i stanów umysłu, które nie są w harmonii z nami, z naszym pragnieniem zmiany. Przebaczenie zmniejsza również stres związany z osądzaniem siebie i innych.

Już sama gotowość do przyjrzenia się temu, co wymaga przebaczenia, jest krokiem radykalnym. Od czego możesz zacząć?

  1. Najpierw zrób listę rzeczy, które najtrudniej ci wybaczyć sobie. Z tej listy skorzystasz w poniższym ćwiczeniu.
  2. Następnie usiądź w cichym i wygodnym miejscu, w relaksującej pozycji siedzącej.
  3. Zastanów się nad każdą pozycją na liście i powtórz następujące zdanie: „W miarę możliwości wybaczam sobie wszelkie szkody, które wyrządziłem sobie umyślnie lub nieumyślnie.”

Zacznij od mniejszych rzeczy, a potem rozważ większe, takie jak np. nawyk krytykowania siebie za to, że nie jesteś doskonały.

  1. Przejrzyj swoją listę ponownie i powtórz następujące zdanie: „W miarę możliwości wybaczam sobie to, że ……..[tu wstaw konkret z listy]. Nawet jeśli nie potrafię sobie wybaczyć, to daję sobie czas i wybaczam sobie to. Poczekam tak długo, jak to będzie potrzebne, aż będę gotowy. I to jest w porządku.”
  2. Następnie skup się na wybaczaniu innym. Ponownie zrób listę rzeczy, które najtrudniej jest ci wybaczyć, ale innym.
  3. Rozważ każdy element na liście i powtórz następujące zdanie: „W miarę możliwości wybaczam mojej [przyjaciółce, dziecku, mamie, tacie, partnerowi, siostrze, bratu, szefowi itd.] za zranienie lub krzywdę, których od niej/ niego doznałem. Nawet jeśli nie mogę jej/ jemu w pełni wybaczyć, wybaczam sobie to.”
  4. Ponownie zacznij od drobnych spraw.

Dzięki praktyce wybaczenia sobie i innym zaczynamy zdawać sobie sprawę, że przebaczenie jest wyjątkową formą zadbania o siebie, sposobem zapewnienia sobie i innym przestrzeni wokół naszych konfliktów i trudności.

Wreszcie możemy zobaczyć, że nie jesteśmy skazani na wieczną samotność i porażkę, bo wynikający z przebaczenia spokój umysłu zapewnia wewnętrzną pełnię.

Jeśli chcesz popracować głębiej, w kameralnej kobiecej grupie, zapraszam Cię serdecznie na warsztaty weekendowe, szczegóły znajdziesz tutaj 

3 komentarzy

Ważny temat, przebaczenie sobie i innym wyzwala przede wszystkim nas od złych emocji i pozwala w pogodniejszych barwach widzieć wszystko, choć czasami jest to bardzo trudne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.