Nauka o przebaczeniu

Nauka o przebaczeniu

Ludzie mogą sobie radzić z niesprawiedliwością na wiele sposobów. Nie muszą decydować się wybaczyć i niekoniecznie muszą zmieniać swoje emocje. Ale jeśli nie zmienią w jakiś sposób swojej reakcji, brak przebaczenia może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne, duchowe, relacje. Nowe badania sugerują, że przebaczenie może przynieść korzyści zdrowiu ludzi.

W jednym ze swoich badań Charlotte Witvliet, psycholog z Hope College, poprosiła ludzi, aby pomyśleli o kimś, kto ich skrzywdził, źle traktował lub obraził. Podczas gdy myśleli o tej osobie i jej przeszłości, monitorowała ich ciśnienie krwi, tętno, napięcie mięśni twarzy i aktywność gruczołów potowych. Przypomnienie sobie starej krzywdy oznacza także praktykowanie przebaczenia. Rzeczywiście, w badaniach Witvliet, kiedy ludzie przypomnieli sobie urazę, ich fizyczne podniecenie gwałtownie wzrastało. Ich ciśnienie krwi i częstość akcji serca także wzrastały. Pocili się bardziej. Rozmyślanie o dawnych urazach było stresujące, a badani uważali ich ponowne przeżywanie za nieprzyjemne. Sprawiało to, że czuli się źle, odczuwali smutek, niepokój i mniejsze poczucie wpływu na swoje życie, mniejsza sprawczość. Witvliet poprosiła również badanych, by spróbowali wczuć się w  „oprawców, krzywdzicieli” lub wyobrazili sobie, że im wybaczą. Kiedy praktykowali przebaczenie, ich fizyczne podniecenie spadało, uspokajali się, reakcja reakcji stresowa zanikała.

W innym badaniu, Everetta Worthingtona, chciano ustalić, czy poziomy stresu ludzi są związane z ich zdolnością wybaczania partnerowi. Zmierzono poziom kortyzolu w ślinie 39 osób, które oceniły swój związek jako wspaniały lub słaby. Kortyzol jest hormonem, który metabolizuje tłuszcz w celu szybkiej reakcji na stres (a po stresie odkłada tłuszcz z powrotem tam, gdzie jest łatwo dostępny – w pasie). Ludzie ze słabymi, nieudanymi związkami zwykle mieli wyższy poziom kortyzolu na początku, a także gorszy wynik w teście, który mierzy ich ogólną gotowość do wybaczenia. Kiedy poproszono ich o przemyślenie swojego związku, mieli większą reaktywność kortyzolu – to znaczy, że ich hormon stresu podwyższył się. Te skoki stresu były silnie skorelowane z ich negatywnym, wrogim nastawieniem do partnera. Ludzie z bardzo szczęśliwymi związkami oczywiście nie byli pozbawieni stresów i napięć, ale wybaczenie wad partnerowi wydawało się utrzymywać stres fizyczny w normalnym zakresie.

Zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi przez Lorena Toussaint, psychologa z Luther College w Iowa, fizyczne korzyści z przebaczenia wydają się rosnąć wraz z wiekiem. Toussaint z Williamsem, Musickiem i Everson – przeprowadził ogólnokrajową ankietę wśród prawie 1500 Amerykanów, pytając, w jakim stopniu każda osoba praktykowała i doświadczyła przebaczenia (innym osobom, Bogu). Uczestnicy oceniali również swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Toussaint i jego zespół odkryli, że osoby starsze i w średnim wieku wybaczały innym częściej niż młodzi dorośli. Co więcej, znaleziono znaczący związek między wybaczaniem innym a lepszym zdrowiem wśród Amerykanów w średnim wieku i starszych. Osoby powyżej 45 roku życia, które wybaczyły innym, zgłaszały większe zadowolenie ze swojego życia i rzadziej zgłaszały objawy niepokoju psychicznego, takie jak uczucie nerwowości, niepokoju i smutku.

Dlaczego może istnieć związek między wybaczaniem a negatywnymi objawami zdrowotnymi? Weź pod uwagę to, że wrogość jest centralną częścią przebaczenia. Okazało się również, że wrogość jest częścią zachowania typu A, które wydaje się mieć najbardziej szkodliwe skutki zdrowotne, takie jak podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. A porzucenie urazy, czyli wybaczenie, może uwolnić osobę od wrogości i wszystkich jej niezdrowych konsekwencji.

Prawdopodobnie to nie tylko wrogość i stres łączą nieprzebaczenie i zły stan zdrowia. Zgodnie z przeglądem literatury na temat wybaczania i zdrowia, który niedawno Worthington opublikował z Michaelem Schererem, brak przebaczenia może zagrozić układowi odpornościowemu na wielu poziomach. Na przykład przebaczenie może zaburzyć produkcję ważnych hormonów, a nawet zakłócić sposób, w jaki nasze komórki zwalczają infekcje, bakterie i inne problemy fizyczne, takie jak łagodna choroba przyzębia.

Zapraszam na Warsztaty Wybaczania

źródło: Everett L. Worthington (2004). The New Science of Forgiveness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.